76ers vs. Heat score, take away: Miami postupuje do finále konferencie; James Harden, Joel Embiid zaostávajú

Miami Heat mieria do finále Východnej konferencie druhýkrát za posledné tri roky po tom, čo vo štvrtok večer v 6. zápase v Wells Fargo Center zdolali Philadelphiu 76ers 99:90. Miami odštartovalo tretiu a štvrtú štvrtinu zničujúcimi jazdami, aby zvýšilo svoj náskok, zatiaľ čo 76ers celú noc bojovali s ofenzívnym bojom za nafúknutým Joelom Embiidom a tichým Jamesom Hardenom.

Jimmy Butler z Miami pokračoval vo svojom posezónnom útočení a viedol tím v skórovaní (32 bodov), pričom hral svoju bežnú formu blokovanej obrany. Skutočným príbehom pre Heat bol však Max Strus, ktorý udával tón už skôr svojou streľbou, prihrávkami a doskakovaním. Strus skončil s 20 bodmi a trafil štyri trojky. Miami bolo celú noc o krok pred Philadelphiou a na oboch koncoch bola veľkolepá poprava.

Embiid, ktorý skončil s 20 bodmi pri streľbe 7 z 24, bol agresívnejší v útoku, ale jednoducho nedokázal zasiahnuť proti dusivej obrane Heat. Počas zápasu niekoľkokrát spadol na zem a vyzeral viditeľne unavený, keď bol na ihrisku 44 minút. Harden začal dobre, ale v druhej polovici bol umlčaný a v tú noc skončil len s 11 bodmi na deväť pokusov. Takmer 43 minút sa tiež nepokúsil o trestný hod a v druhom polčase bol bezgólový.

Heat postúpia do zápasu s víťazom série Celtics-Bucks a vo finále konferencie budú mať výhodu domáceho ihriska vďaka zisku č. 1 semeno.

Tu je niekoľko postrehov zo štvrtkového zápasu.

Strus bol uvoľnený

Strus, v podstate dodatočný nápad na súpisku Heat na začiatok sezóny, bol obrovský vo štvrtok večer, keď ho Heat potrebovali najviac. Nielenže dokázal zraziť strely a vytvoriť gravitáciu pritiahnutím obrancov do obvodu, ale tiež využil pozornosť na hádzanie skvelých prihrávok spoluhráčom na ľahké koše. Skončil ako hráč s najvyšším počtom plus-23 za takmer 40 minút.

Pre trénera Heat Erika Spoelstru to bol odvážny krok, aby na začiatku play-off postavil Duncana Robinsona na lavičku, ale Strus presne dokazuje, prečo to bolo správne rozhodnutie. V tejto sezóne strieľa lepšie ako Robinson a Strus prináša viac fyzickosti do defenzívy, ktorú predvádzal celú posezónnu sezónu. Poďakovanie patrí Heat za vývojových chlapcov ako Strus a Gabe Vincent, ktorí počas základnej časti získali veľa skúseností kvôli zraneniam tímu, ktoré ich pripravili na účinkovanie na najväčšom pódiu hry.

Jimmy Buckets, naozaj

Je len málo hráčov, ktorí pozdvihnú úroveň svojej hry od základnej časti až po play-off viac ako Jimmy Butler. Líder tímu Heat mal pokojnú druhú štvrtinu, ale prepukol v prvej, tretej a štvrtej a skončil 13 za 29 z poľa a plus-16 za hru. Zakaždým, keď Miami v tejto posezónnej sezóne potrebovalo podporu, Butler sa presadil na jednom alebo druhom konci – zvyčajne na oboch.

Hovorte si, čo chcete o Butlerovom statuse v hierarchii superhviezd počas základnej časti, ale znova a znova dokázal, že patrí do veľmi krátkeho zoznamu hráčov, ktorí môžu byť oprávnene najlepším hráčom majstrovského tímu. Ten chlap je proste víťaz.

Hardenov akt miznutia

Harden vyzeral na začiatku zápasu celkom dobre, keď v prvom polčase šiel z poľa 4 na 7 k 11 bodom a piatim asistenciám. Druhý polčas bol však o inom. Keď Heat pokračovali v budovaní svojho náskoku, Harden sa v tretej a štvrtej štvrtine pokúsil iba o dva pokusy o streľbu a bezmocná ofenzíva 76ers jednoducho nedokázala zohnať dostatok vzduchu. Harden mal v druhom polčase viac obratov ako pokusov o gól z poľa, čo vyvolalo buchot domáceho publika a len prispelo k jeho existujúcej reputácii, že sa v najväčších posezónnych zápasoch zmenšuje.

S dohodou vo februári. V 10. termíne výmeny sa Daryl Morey opäť zišiel so svojou superhviezdou z Houston Rockets, pričom očakával, že sa s Embiid spáruje kolega z bežca. Dá sa s istotou povedať, že Harden v tejto posezónnej sezóne nenaplnil očakávania a najmä nie vo štvrtkovom vyraďovacom zápase.

76ers budú mať zaujímavé rozhodnutie o tom, či predĺžiť Harden túto offseason (viac o tom tu).

Nespite na teple

Málo č. 1 semien získalo v tejto sezóne tak málo fanfár ako Heat, pričom mnoho fanúšikov a odborníkov vybralo víťaza série Celtics-Bucks, ktorý postúpi do finále NBA. Miami však dokázalo, dokonca aj bez kľúčovej mimosezónnej akvizície Kylea Lowryho (ktorý vypadol so zranením kolenného kĺbu), že tím je schopný vyhrať akúkoľvek posezónnu sériu vďaka svojmu disciplinovanému, sústredenému a energickému prístupu na oboch koncoch ihriska. Philadelphia má teoreticky dvoch najlepších strelcov ligy a Heat im nedal absolútne žiadny priestor na dýchanie v šiestich zápasoch.

Miami bude pravdepodobne bojovať ofenzívne a bude sa silne spoliehať na Butlera proti Bostonu alebo Milwaukee, ale robíte si srandu, ak si myslíte, že nie sú schopní dostať sa späť do finále NBA druhýkrát za tri sezóny.