Bojovníci vs. Grizzlies skóre, prevzatie: Klay Thompson si vybojoval 30 bodov, vedie Golden State k víťazstvu v 6. zápase

Golden State Warriors mieria do finále Západnej konferencie po tom, čo v 6. zápase v piatok večer vyradili Memphis Grizzlies 110:96. Väčšinu noci to bol tesný zápas, v ktorom Grizzlies predvádzali obrovský boj bez hviezdneho strážcu Ja Moranta v zostave. Nakoniec však zvíťazili skúsenosti, pretože Warriors v posledných piatich minútach bodovali, aby ukončili sezónu v Memphise a vrátili sa do finále konferencie prvýkrát od roku 2019.

Warriors viedol Klay Thompson, ktorý nazbieral 30 bodov, zatiaľ čo Stephen Curry išiel neskoro a skončil večer s 29 bodmi. Na druhej strane Dillon Brooks urobil všetko, čo mohol, aby sa pokúsil vynútiť 7. hru, pričom stratil 30 bodov, zatiaľ čo Desmond Bane pridal 25 vlastných bodov. Vďaka výhre sa Warriors stretnú s víťazom série medzi Dallas Mavericks a Phoenix Suns, o ktorej sa rozhodne v 7. zápase v nedeľu večer. Keď bude zápas stanovený, finále Západnej konferencie sa začne 18. mája.

Tu sú tri poznatky zo série víťazstva Golden State proti Grizzlies v piatok večer.

1. Smrť, dane a hra 6 Klay

Ak posledných pár rokov žijete pod skalou, možno nepoznáte legendu, ktorou je hra 6 Klay, kde má tendenciu v play-off v šiestych hrách úplne šaškovať. Všetko sa to začalo počas play-off 2015-16, kde Warriors prehrali 3-1 proti Oklahoma City Thunder vo finále Západnej konferencie. Golden State čelilo vypadnutiu a Thompson využil túto príležitosť a získal 41 bodov za víťazstvo. Warriors v tej sezóne vyhrali šampionát, a tak sa zrodila hra 6 Klay.

Nie som si istý, prečo sa zdá, že Thompson vždy našiel spôsob, ako v hre 6 ísť, ale v piatok večer proti Grizzlies to nebolo iné. Thompson skončil s 30 bodmi na skvelom 8 zo 14 z 3-bodového územia.

Thompsonov výkon v prvom polčase, keď do polčasu nazbieral 17 bodov, bol hlavným dôvodom, prečo si Warriors po prvých dvoch štvrtinách dokonca držali štíhly náskok. Bol v plameňoch od úvodného tipu, počas prvých 12 minút hry nazbieral 11 bodov a nikdy nespomalil. Je šialené si myslieť, že aj po celých dvoch rokoch mimo hry po utrpení zničujúcich zranení môžete stále staviť na Thompsona, že v hre 6 podá výnimočný výkon.

2. Nebolo to pekné, ale Warriors to zvládli

Golden State vstúpil do tohto zápasu ako osembodový favorit pred Grizzlies, čo nebolo prekvapujúce, keďže Ja Morant bol od hry 4 mimo hry. Ale zatiaľ čo Warriors pokryli spread, konečné skóre presne nenaznačovalo, ako hrali Golden State. pre väčšinu hry. Zhruba 43 minút hry dali Warriors dokopy neskutočne odfláknutý výkon. Zápas ukončili 17 obratmi, z ktorých väčšinu tvorili len neopatrné držky. V jednom momente v tretej štvrtine Golden State otočil loptu na tri po sebe, keď sa Warriors neustále pokúšali prejsť na domácu hru v prechode, ale výsledkom boli len chybné prihrávky.

Ale do konca štvrtej štvrtiny zostávalo niečo pod päť minút, Warriors konečne začali ožívať v útoku a prestali sa hrať s jedlom. Naďalej pôsobili rušivo v obrane, prestali sa obracať s loptou a namiesto toho premieňali množstvo prechodových príležitostí, ktoré dostávali. Andrew Wiggins sa presadil vo štvrtej štvrtine, keď získal 10 zo svojich 18 bodov v záverečnom rámci akcie. Zrážal vysokotlakové 3s a bol agresívny v obrane, aby sa vychýlil a ukradol, čo viedlo k odtrhnutiu. Jeho agresívna hra naštartovala dominanciu Golden State. Ale ak Wiggins začal veci vo štvrtom štvrťroku, Curry to dokončil a znížil dve 3, čím zvýšil náskok pre Warriors na dvojciferné čísla a Golden State sa odtiaľ dostal.

3. Veľký potlesk pre Grizzlies

Ak vám niekto povie, že očakával, že Memphis skončí ako č. 2 nasadení na Západe a postup cez prvé kolo play-off, klamú. Napriek výsledku sezóny majú byť Grizzlies na čo hrdí, najmä v posledných dvoch zápasoch tejto série proti Warriors. Keď Morant spadol so zranením kolena, Grizzlies boli úplne odpísaní. Memphis však v piatom zápase zareagoval neuveriteľne dobre, čo viedlo k úspešnému víťazstvu proti Golden State, a dokonca aj v piatkovom večernom zápase v ňom boli až do posledných piatich minút hry.

To je zásluha obrovského budovania súpisky, ku ktorému došlo v Memphise za posledných pár rokov. Zatiaľ čo Morant získava veľkú pozornosť – a z dobrého dôvodu! – posledné dve hry tejto série ukázali, že Grizzlies sú oveľa viac ako Morant a niektorí slušní hráči. Chlapci ako Desmond Bane, Jaren Jackson Jr. a Dillon Brooks pri mnohých príležitostiach vystúpili, aby pomohli niesť váhu na oboch koncoch podlahy. Čo je ešte desivejšie, je fakt, že Memphis je neuveriteľne mladý tím so skutočne vysokým stropom, takže ak Grizzlies dokážu udržať toto jadro nedotknuté, budú v play-off ešte roky. Uvidíme tento tím znova – so zdravým Morantom – a nabudúce budú mať posezónne skúsenosti, aby sa postavili proti niektorým z týchto veteránskych tímov.