Jayson Tatum si uvedomuje superhviezdu, keď ho Celtici najviac potrebujú

Jayson Tatum je nie dlhšie 19 ročný. Má 24 rokov a už zažil celý život zápasov play-off NBA Boston Celticsale žiadny taký legendárny ako piatkové vystúpenie s jeho sezónou na rade.

Celtics utrpeli v 5. zápase zničujúci kolaps, keď si vyfúkli 14-bodový náskok, pričom do konca zápasu zostávalo 10 minút, aby obhajca titulu Milwaukee Bucks vedenie 3:2 v semifinále Východnej konferencie. Nielenže sa im pred očami premietla hviezdna sezóna, ale aj oprávnená šanca na zisk majstrovského titulu stroskotala. Boston čelil nočnej more NBA – vyraďovaciemu zápasu proti Giannis Antetokounmpo v Milwaukee.

TD Garden mlčala. Zamestnanci Keltov boli pochmúrni. “Rozdali sme to,” povedal Jaylen Brown, ktorý v stredu vyšiel z vyprázdnenej arény sám. Ich tréner Udoka Name dodal: “Vzdali sme sa jedinečnej príležitosti.”

Tatum zvolil iný takt. Cítil, že línia otázok na jeho tlačovej konferencii po zápase sa snažila priznať porážku, niekedy sa dokonca usmievala, než uistil Boston: „Seriál sa nekončí.“

“Mohol by som sem prísť a našpúliť sa, byť smutný a som si istý, že by to bol veľký príbeh o tom, ako sme porazení, a neverím nám,” povedal. “Nemôžeš zmeniť to, čo sa stalo. Smrdí to určite, ale je to 3:2 a je to prvý proti štyrom. Nemá zmysel byť teraz… pretože to nič nespraví pre ďalší zápas. Vždy buď optimistický a ver v seba, ver v skupinu, že môžeme vyhrať piatkový zápas.”

Tak to urobil, plne si uvedomil svoj doteraz veľký potenciál vo výhre 108:95, aby si vynútil nedeľný zápas 7 v Bostone.

“Toto bola naša sezóna,” povedal Tatum. “Nechaj to všetko na podlahe. To je moje myslenie – myslenie, ktoré máme všetci – takže som nič neľutoval. Len som sa snažil urobiť to, čo bolo potrebné.”

Tatumov prvý 3-bod prišiel necelé tri minúty v šiestom zápase. Jeho druhý dal Celtics do vedenia 15-6 o 66 sekúnd neskôr. Boston viedol v piatok večer celú prvú štvrtinu okrem 3:42, keď Antetokounmpo dal jasne najavo, že nezľahčí úlohu Celtics, než je takmer nemožné. Ale Tatum odpovedal na každý hovor.

“To je dôvod, prečo dostane zaplatené veľké peniaze,” spoluhráč Celtics Marcus Smart povedal novinárom. “To je ono, presne tam, pre takéto chvíle. Celú hru som mu hovoril: ‘Buď len ty, človeče’ a on bol.”

Začal 4 na 4 z 3-bodového rozpätia. Šoféroval na ležky okolo Dovolenka Jruekoniec Brook Lopez a prostredníctvom akéhokoľvek iného Bucka, ktorý sa ho opovážil brániť. V polčase mal 18 bodov a rovnal Antetokounmpo vedro za vedro. Tatum pridal v treťom štvrťroku ďalších 12, z ktorých poslední dvaja šteklili špagát na ustúpenom 23-stopovom v r. Bobby Portis“vytreštil oči a v posledných sekundách tretej štvrtiny získal Boston náskok 82:68.”

Tatum otvoril tašku, vybral jej obsah a dal Milwaukee všetko, čo mal.

Útočník Bostonu Celtics Jayson Tatum zaznamenal 46 bodov v 6. vyraďovacom zápase proti Milwaukee Bucks v semifinále Východnej konferencie. 04.30 Stacy Revere / Getty Images

“Bol som nadšený, že môžem dnes hrať,” povedal. “Toto je veľký moment pre nás všetkých, pre mňa aj pre tím, ako by sme zareagovali. Prehra v piatom zápase nás buď rozbije, alebo zlomí, a myslím si, že sme ukázali veľa húževnatosti a rastu. tu a získať víťazstvo na ceste a dať si šancu.”

Ale toto bol Antetokounmpov dom a on sa snažil svojim návštevníkom povedať, že už nie sú vítaní. Úradujúci Finals MVP mal za tri štvrtiny 32 bodov. Na začiatku štvrtého zápasu mal 40, keď jeho 3-bodový gól znížil niekdajší 18-bodový náskok Bostonu na 85-81. Až príliš to pripomínalo jeho hru 3, ktorá zmenila návrat Milwaukee v štvrtom štvrťroku v hre 5 a úplne odzrkadľovala jeho 50-bodovú hru 6, ktorá uzavrela Phoenix Suns vo finále v roku 2021 až po takmer dokonalú noc z čiary trestného hodu.

Ibaže Tatum odolal baráži Antetokounmpa a dal knockout. Získal ďalších 10 bodov Bostonu, z ktorých polovicu odovzdal s vybojovanými skokanmi, keď vypršali hodiny výstrelu, aby posunul vedenie späť na 95:87. Milwaukee sa nedokázalo dostať z podložky. Štyri priame hody Tatuma zvýšili náskok na 13 v priebehu dvoch minút a priniesli mu 46 bodov v noci. Bucks hodili uterák a potiahli štartéry.

“Musíte mu dať uznanie,” povedal Antetokounmpo. “Hral neuveriteľne. Doviedol svoj tím k víťazstvu. Urobil veľa tvrdých striel. Ako tím sme odvádzali dobrú prácu, keď sme boli pred ním, vďaka čomu strieľal sporné trojky, dvojky, no dokázal ich streliť.” “A ty to musíš rešpektovať. Hral neuveriteľne.”

Len Wilt Chamberlain získal viac bodov za víťazstvo, keď čelil vypadnutiu po prvom kole pred svojimi 25. narodeninami. Chamberlain vsietil 50 bodov proti Celtics Billa Russella v zápase 5 finále Východnej konferencie v roku 1960. O dva dni neskôr nevyrovnal svoje úsilie pri prehre 6. hry. To je Tatumova úloha v nedeľnom zápase 7 proti Antetokounmpo’s Bucks. Titulový výstrel a veľkosť čaká na druhej strane.

A Tatum si berie svoj rovnaký upokojujúci postoj domov do Bostonu.

“Teším sa na to, naozaj,” povedal asi 36 hodín pred tipom. “Len vyhrať tento zápas a dať si šancu vrátiť sa späť, toto je ono. Buď urob alebo zomrieš a bude to zábava. Toto má byť zábava. Je to basketbal. Najväčšie momenty, najväčšie pódium a keď to vrie dolu, idem tam a bavím sa.”

Tatum sa popasoval s LeBronom Jamesom ako nováčik v siedmom zápase finále Východnej konferencie 2018. V play-off minulej sezóny nastrieľal 50 bodov proti Kevinovi Durantovi a tento rok ovládol svoj Brooklyn Nets. A práve porazil Giannisa Antetokounmpa v cestnej vyraďovacej hre. Dal trom najväčším hráčom svojej generácie všetko, čo mohli zvládnuť. Jayson Tatum už nemá 19 rokov. Je to superstar NBA.